1 października 2023 roku w dniu wspomnienia św. Teresy z Lisieux przy kościele oo. Karmelitów Bosych na Solcu w Warszawie w Instytucie Duchowości Carmelitanum miało miejsce niecodzienne wydarzenie: „Spotkanie na moście”. Tytuł wydarzenia nawiązywał do znaczącego epizodu z życia rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza — Zelii i Ludwika Martin. Początek ich znajomości, to moment, kiedy Zelia mijając pewnego dnia na moście w Alençon młodego, dystyngowanego mężczyznę, usłyszała wewnętrzny głos mówiący: „To właśnie tego mężczyznę przygotowałem dla ciebie.” Od chwili poznania się młodzi powierzyli swój związek opiece Boga, który w ich małżeństwie miał mieć zawsze pierwsze miejsce.
Celem wydarzenia na Solcu było zaproszenie narzeczonych i małżonków do przywołania w pamięci swojego powołania do małżeństwa i rodzicielstwa w konkretnym momencie swojego życia.
Wydarzenie rozpoczęło się wykładem prof. Marii Ryś zatytułowanym: „Dlaczego Ci, których kochamy – nie czują się kochani?”. Pani Profesor podkreśliła, że fundamentem prawidłowego rozwoju dziecka jest miłość pomiędzy jego rodzicami. Sztuka poznawania języków miłości, różniących się w przypadku kobiet i mężczyzn, poznawanie i uczenie się drugiego człowieka, to niezbędne warunki trwania i rozwoju każdej relacji, a przede wszystkim relacji małżeńskiej. Zaś życiowy drogowskaz stanowi patrzenie na miłość w perspektywie Krzyża Chrystusa, zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II: „Miłości bez Krzyża nie znajdziecie, a Krzyża bez Miłości nie udźwigniecie”.
Wspomnienia i listy Zelii Martin oraz wspomnienia ich córki - św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza przeczytali z aktorskim kunsztem Piotr i Natalia Czekalscy. Usłyszeliśmy jak sam Bóg przygotował spotkanie dwojga ludzi, których miłość miała stać się wzorem dla innych.
Nie chodzi tu wyłącznie o symboliczny gest. Ten moment spotkania ma ożywić pamięć o chwili, w której oboje rozeznali, że są sobie przeznaczeni, chwili, w której każdy z nich podjął życiową decyzję i wybór właśnie tej osoby jako współmałżonka i rodzica mających przyjść na świat dzieci. Na zaimprowizowanym moście mąż lub narzeczony wręczał żonie lub narzeczonej różę, i następnie pary razem wchodziły do kościoła na Mszę świętą odprawianą w ich intencji.
W homilii Ojciec Wojciech Ciak OCD nawiązał do życia rodziny Martin jako wzoru dla rodzin w obecnej, dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazł się świat, a także sam Kościół.
Delikatne dźwięki fletu i harfy w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego — Opery Narodowej w Warszawie, Agnieszki Prosowskiej - Iwickiej oraz Anny Piechury - Gabryś towarzyszyły „procesji” do spotkania na symbolicznym moście przed kościołem a także podczas Mszy świętej.
Po Mszy św. wszyscy spotkali się w przygotowanej specjalnie na tę okazję Kawiarence Zelii i Ludwika, gdzie można było poczęstować się dobrą kawą, herbatą, wspaniałymi ciastami i owocami oraz czekoladkami z Francji. Małżeństwa i narzeczeni otrzymali w prezencie książeczkę z nowenną do Zelii i Ludwika Martin.
Dziękujemy za to piękne świadectwo.