Image

Instytut Duchowości Carmelitanum

zaprasza

28.11.2023 o godz. 19:00

spotkanie z cyklu Kino duchowe Carmelitanum.

Projekcja filmu pt:

"Błogosławiona"

połączona zostanie ze spotkaniem z reżyserem

Wandą Różycką-Zborowską

oraz wystawą poświęconą błogosławionej.

 

Film dokumentalny pt. Błogosławiona jest filmem o Natalii Tułasiewicz, którą Ojciec Święty Jan Paweł II podczas Mszy św. odprawionej na Placu j. Piłsudskiego w Warszawie 13 czerwca 1999 roku zaliczył w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego.

Była jedną z dwóch świeckich kobiet w gronie 108 Męczenników Polskich II Wojny Światowej. Wszyscy oni dali dowody niezwykłej ofiarności i miłosierdzia, całkowitego oddania Polsce i Kościołowi oraz przywiązania do zasad wiary. Śmierć błogosławionych nie była tylko wynikiem ludobójczych represji politycznych, ale przede wszystkim nosiła charakter męczeństwa spowodowanego nienawiścią  ich oprawców do wiary (łac. odium fidei).

Zapiski i listy Natalii Tułasiewicz ujawniają bogactwo jej życia wewnętrznego. Wyłaniające się z nich przemyślenia, refleksje, wiersze są wielkim darem dla pokoleń. Szukała ona możliwości uświęcenia świata współczesnego w jego codzienności i dla każdego z nas może stać się w tym względzie inspiracją. Zapiski są głównym spoiwem łączącym wszystkie wątki obrazu filmowego. Kierują one widza ku głębi i tajemnicy osobowości błogosławionej. Tło dla nich stanowią współczesne materiały dokumentalne oraz obrazy archiwalne ukazujące jej działalność patriotyczną.

Przenikające się linie dramaturgiczne przedstawiają życie i osobowość postaci w wymiarach: zewnętrznym (osobistym i historycznym) oraz wewnętrznym (twórczym i duchowym). Ten reżyserski zabieg pozwala widzowi uzyskać szerokie i głębokie spojrzenie na postać błogosławionej Natalii, dostrzec wartości, które chciała nam przekazać oraz skonfrontować je z przesłaniem, które Bóg przed każdym z nas stawia: „Kładę dziś przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybieraj. (Pwt 11,26)

error: Zawartość została zabezpieczona. Dziękujemy za zrozumienie