Kobieto, kim jesteś? Droga ku wnętrzu ze św. Edytą Stein. Taki tytuł nosi cykl spotkań dla kobiet organizowanych w ramach działalności warszawskiego Instytutu Duchowości Carmelitanum. Cykl czterech spotkań rozpoczął się od spotkania podejmującego temat: Kobieta jako matka. W sobotnim spotkaniu, które miało miejsce 18 listopada, uczestniczyło ponad sześćdziesiąt kobiet szukających odpowiedzi na pytanie o swoją tożsamość jako matki, zarówno w aspekcie macierzyństwa fizycznego, jak i duchowego. Program spotkania obejmował Mszę świętą, konferencję w oparciu o nauczanie św. Edyty Stein, adorację Najświętszego Sakramentu oraz świadectwa zaproszonych gości. Organizatorem całego cyklu spotkań jest dyrektor Carmelitanum — o. Wojciech Ciak OCD, a ich gospodarzem i głównym prowadzącym — pani Agnieszka Witkowska, słuchaczka Carmeliatnum.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. W homilii o. Wojciech poruszył temat czuwania,
życia w gotowości i w oczekiwaniu na powtórne przyjście Chrystusa. Świat
proponuje obecnie różne formy czuwania: czuwanie w oczekiwaniu na tzw. newsy,
czuwanie nad swoim zdrowiem, nad klimatem, nad szukaniem tanich promocji, nad
szukaniem katastroficznych przepowiedni,… Jak zaznaczył Ojciec, tego typu
czuwanie prowadzi ostatecznie do rozbicia, nudy, zniechęcenia światem i ludźmi.
Św. Edyta Stein podpowiada nam — jeżeli staniemy pod Krzyżem, to wówczas
możemy w odpowiedni sposób czuwać: Złączona z Nim stajesz się wszechobecna,
jak On sam. Nie jedynie tutaj, czy tam, możesz służyć potrzebującym jako lekarz lub
pielęgniarka albo kapłan. Mocą krzyża możesz być obecna na wszystkich frontach
świata, we wszystkich miejscach bólu, dokądkolwiek poniesie cię twoja współczująca
miłość; ta miłość, którą czerpiesz z Boskiego Serca, tryska wszędzie Jego
najdroższą krwią, aby nieść ulgę, ratować i zbawiać…
Nie wpatruj się, nie wsłuchuj się w tzw. newsy, ale zaufaj, mówi św. Edyta: Oczy
Ukrzyżowanego patrzą na ciebie z wysokości krzyża – pytająco i badawczo. Czy
chcesz na nowo i z całą powagą zawrzeć z Nim przymierze? Jaką dasz odpowiedź?
„Panie, dokąd pójdziemy? Ty sam masz słowa życia”.
Kolejnym punktem programu była konferencja na temat powołania kobiety i roli macierzyństwa w oparciu o myśl św. Edyty Stein, którą wygłosiła prof. dr hab. Anna Grzegorczyk, założycielka Centrum Badań im. Edyty Stein w Poznaniu. Głównym tematem konferencji była pogłębiona refleksja nad tożsamością kobiety i wynikającymi stąd zadaniami kobiet wg natury i łaski. Absolutnym wzorem i ideałem dla każdej kobiety jest Maryja, i do tej prawdy odwołuje się św. Edyta Stein na ostatnim etapie poszukiwań odpowiedzi na pytanie o kobietę. Zaś główne przesłanie konferencji stanowiły słowa św. Edyty Stein: Jeśli chcecie zmienić świat, idźcie do swoich domów i kochajcie swoje rodziny. Konferencja zakończyła się propozycją rozważenia, wobec Najświętszego Sakramentu, pytania: Kim jesteśmy i czego pragniemy jako kobiety, żony, matki.
Uczestnicy spotkania zostali następnie zaproszeni do stylowo przygotowanej na tę okazję sali na poczęstunek, chwilę odpoczynku i wymianę wrażeń na temat usłyszanych treści. Dużą niespodzianką była możliwość posilenia się ciepłym daniem, o które zadbała Agnieszka Witkowska — główny gospodarz spotkania.
Po krótkiej przerwie wysłuchaliśmy trzech świadectw przeżywania macierzyństwa w różnych stanach życia: w życiu zakonnym, w życiu osoby samotnej oraz osoby żyjącej w małżeństwie. Moderatorem tej części spotkania był p. Jarosław Kempczyński, słuchacz Carmelitanum, który z dużym wyczuciem, a także z subtelnym poczuciem humoru przedstawiał kolejnych gości wprowadzając tym samym ciepłą, pełną zaufania atmosferę, która zdecydowanie zachęcała do szczerego dzielenia się swoim doświadczeniem przeżywania macierzyństwa.
Siostra Juliusza Swierkosz KDZJ ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus podjęła temat: „Macierzyństwo duchowe w życiu zakonnym”. Pani Justyna Żuk dzieliła się tym, jak żyjąc w świecie odkryć rolę macierzyństwa duchowego, zaś pani Anna Hazuka, żona i mama piątki dzieci, autorka książki o macierzyństwie: Druga. Najbardziej niezwykła podróż ku sobie, ukazała rolę macierzyństwa w odkrywaniu swojej tożsamości. Piękne, mądre i poruszające świadectwa, ukazujące z mocą, że każda kobieta jest powołana do bycia matką w realiach swojego życia, niezależnie od stanu, w jakim z własnego wyboru, choć przecież w gruncie rzeczy z woli Bożej, przyszło jej żyć. Na zakończenie tej części mieliśmy także możliwość wysłuchania świadectwa jednej z uczestniczek spotkania, lekarki, która żyjąc samotnie w świecie, odkryła powołanie do bycia matką dla licznej grupy dzieci, które Pan Bóg stawia na jej drodze.
Zarówno w trakcie, jak i po spotkaniu, można było nabyć wspomniana książkę z dedykacją autorki, kalendarze, świece bożonarodzeniowe, a także nowy numer czasopisma wydawanego przez słuchaczy Carmelitanum — Res Carmelitanum.
Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Ze strony osób uczestniczących pojawiły się prośby o kontynuację spotkań w oparciu o nauczanie św. Edyty Stein, o rozwijanie tematu roli i powołania kobiety we współczesnym świecie, w którym coraz bardziej zatraca się sens i znaczenie kobiecości i macierzyństwa, w którym w miejsce poświęcenia się i życia dla Boga i innych wkracza egoizm, a bożkiem staje się głównie wygodne, skoncentrowane na sobie życie.
W pierwszej połowie 2024 roku planowane są trzy kolejne spotkania z tej serii, które podejmą refleksję nad następującymi zagadnieniami: 3 lutego — Kobieta, jako córka; 23 marca — Kobieta jako towarzyszka w cieniu krzyża; 25-26 maja — Kobieta w drodze ku wnętrzu. Ostatnie z serii spotkań będzie miało charakter ściśle formacyjny i przyjmie formę dwudniowej sesji podsumowującej dotychczasowe refleksje.