Salon Spotkań

“Fatima orędzie wciąż aktualne”

22.06.2025

Salon Spotkań w Instytucie Duchowości Carmelitanum to zainaugurowany w kończącym się roku akademickim cykl spotkań z osobami, których działalność warta jest prezentacji szerszej publiczności. Czerwcowe spotkanie poświęcone było inicjatywie „Różaniec siłą i jednością Polaków”. Wykład na temat źródeł powstania oraz konieczności włączenia się w tę inicjatywę, wygłosiła p. Ewa Peryt, współautorka tego przedsięwzięcia.
Inicjatywa modlitewna „Różaniec siłą i jednością Polaków” zrodziła się w nawiązaniu do aktu zawierzenia Polski Matce Bożej dokonanego przez kard. August Hlonda 8 września 1946 roku na Jasnej Górze. Głównymi założeniami tej inicjatywy są: pragnienie odnowienia Aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi oraz osobistego poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi, podejmowanie nabożeństwa wynagradzającego w pierwsze soboty miesiąca oraz osobista modlitwa różańcowa. Zaproszenie do modlitwy jej inicjatorzy kierują do rodaków w kraju i za granicą. Dzieło zostało ofiarowane Matce Bożej na Jasnej Górze 25.czerwca 2022 roku we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przez pomysłodawców tej inicjatywy, modlących się w tym dniu w intencji Ojczyzny, Kościoła i o przemianę ludzkich serc.
Zaprezentowany wykład, będący z jednej strony źródłem informacji na temat inicjatywy, z drugiej zaś naglącym zaproszeniem do jej podjęcia, obejmował główne wątki zawarte w wypowiedzi p. Ewy Peryt zamieszczonej na stronie Ośrodka Postulatorskiego Towarzystwa Chrystusowego, którą tu przytaczamy w całości: „Chcielibyśmy zaproponować podjęcie modlitewnej inicjatywy świeckich: Różaniec siłą i jednością Polaków w intencji Ojczyzny, Kościoła i o przemianę ludzkich serc, gdyż, jak wielokrotnie podkreślał sam Pan Jezus, królestwo Boże rozpoczyna się od przemiany ludzkich serc — „gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,21). Jeśli nasze serca nawracają się do Boga i upodabniają do cichego i pokornego serca Jezusowego, to możemy być spokojni o tok przemian we wszelkich strukturach politycznych, gospodarczych i społecznych. Ta inicjatywa Różańcowa nawiązuje do ślubowania i poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi, które odbyło się na Jasnej Górze z inicjatywy Sługi Bożego księdza kardynała Augusta Hlonda 8 września 1946 roku. Obecnie jest to akt niemal zapomniany.
Dziś, gdy tak bardzo się gubimy, gdy brakuje ziemskich autorytetów, za którymi można by podążać, szczególnie potrzebujemy wsparcia z Nieba. Dlatego też pragniemy rozpocząć nieustający modlitewny szturm, aby Pan Bóg za wstawiennictwem Królowej Polski, roztoczył nad naszą Ojczyzną i Kościołem polskim swoją opiekę oraz doprowadził do odnowy ludzkich serc. Potrzebujemy narodowej mobilizacji, wspólnej narodowej modlitwy, która będzie nas łączyć, gdyż jesteśmy obecnie niestety bardzo podzieleni. Tak często różnią nas poglądy polityczne, społeczne, a nawet, co gorsza, spojrzenie na prawdy wiary i związane z nimi zasady moralne. Wielokrotnie w naszej historii przemiana na lepsze rozpoczynała się u stóp tronu Matki Bożej na Jasnej Górze. Chcemy zawierzyć wszystko Maryi – naszej Królowej i przez jej ręce zanosić gorące błagania do Boga o przemianę serc, prawdziwą duchową wolność i jedność narodu. Tak wypełnimy składane już wcześniej przez Jana Kazimierza, kardynała Augusta Hlonda i bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego śluby. Zawierzali oni wszyscy naszą ojczyznę Maryi. Kardynał Hlond pragnął jednak szczególnie odpowiedzieć na jej fatimskie orędzie poprzez zawierzenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Wierzył on w jej skuteczną pomoc i obronę przed wszelkimi zagrożeniami, zarówno tymi istniejącymi niegdyś jak i przyszłymi. W jednym ze swych listów pisał: „Skoro wywrót i bezbożnictwo coraz śmielej uderzają w chrześcijaństwo, musi być i obrona, i to obrona zwarta, dostojna, mocna w dowodach, którymi walczy, potężna pierwotnym duchem ewangelicznym. Ale obrona to nie wszystko.(…) Naczelnym nakazem dzisiejszej chwili jest uruchomienie powszechnej ofensywy katolickiej.(…) Trzeba ufać i modlić się. Jedyna broń, której Polska używając odniesie zwycięstwo, to różaniec. (ks. kard. August Hlond SDB).
Chcemy zatem, aby to był nasz modlitewny szturm do nieba, w którym cały Kościół, duchowieństwo i wierni, będą się razem modlić we wspólnych, drogich nam wszystkim sprawach: Ojczyzny, Kościoła i o przemianę ludzkich serc. Aby nasza modlitwa była jak najbardziej skuteczna chcemy, by włączyło się w nią jak najwięcej wiernych — osób duchownych i świeckich, zatroskanych o to, co dzieje się wokół nas. Modlitwa ta może się stać również nieustająca, jeśli obejmie zarówno naszych rodaków w kraju, jak i zagranicą.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkie już istniejące wspólnoty modlitewne, ruch odnowy i inne. Nie chodzi nam o to, by porzucały one istniejące dotychczas formy modlitwy, lecz by w jedności włączyły je we wspólną ogólnonarodową modlitwę dołączając wskazaną intencję. Im więcej osób włączy się w to powstające dzieło, im więcej kapłanów podejmie je wraz z ludem Bożym, tym szybciej odniesiemy zwycięstwo i odczujemy macierzyńskie wstawiennictwo Maryi. Ona okryje nas płaszczem swojej miłości i rozpłomieni blask swego Syna Jezusa Chrystusa. Zawierzmy się zatem Maryi i nie dajmy się nikomu zniechęcić. Z jej różańcem w ręku, w wierze i tradycji naszych przodków odniesiemy zwycięstwo – tylko musimy być wierni. Aby włączyć jak największą rzeszę wiernych w tę inicjatywę chcielibyśmy propagować ją poprzez media o jak najszerszym zasięgu, nie tylko katolickie, ale i świeckie. Naszą intencją jest również stała animacja tej inicjatywy, poprzez przypominanie o niej i podtrzymywanie jej przez różnego rodzaju działania lokalne i ogólnokrajowe”.
Po wykładzie p. Ewy Peryt mieliśmy wyjątkową okazję obejrzenia filmu znanego
krakowskiego reżysera Jarosława Mańki „Fatima, Orędzie wciąż aktualne”. Film powstał z okazji stulecia objawień z 1917 roku i jak mówi sam reżyser w jednym z wywiadów z roku 2017, jest to najważniejszy film w całej jego twórczości.
Film został nagrodzony na XXXII Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów KSF „Niepokalana 2017” III nagrodą w kategorii „Dokument” oraz nagrodą specjalną za walory patriotyczno-edukacyjne. Tło dla objawień fatimskich stanowi w filmie historia ostatnich stu lat, bowiem zamysłem reżysera było ukazanie, że historia jest przyczynowo-skutkowa, że losy świata są odpowiedzią na to, jak zachowują się ludzie. Jeśli kierują się wartościami chrześcijańskimi, dzieje potoczą się właściwie, zaś zboczenie z Bożych dróg przyniesie wcześniej czy później zatracenie. To, co będzie działo się na świecie, zależy od nas.
W filmie Autor zabiera nas w podróż z Polski do Rosji, a następnie do Brazylii, Włoch i Portugalii. Występujący w filmie rozmówcy odpowiadają na pytania o przesłanie, które dla współczesnego świata niosą objawienia fatimskie.
Orędzie Matki Bożej jest wciąż aktualne. Sam reżyser mówi: „Celem filmu jest
rozpropagowanie orędzia fatimskiego i przypomnienie warunków wypowiedzianych przez Matkę Bożą w Fatimie. Warunków, które mogą uratować świat, a które są tak proste do spełnienia: pokuta, odmawianie Różańca, praktyka pierwszych pięciu sobót miesiąca i… zawierzenie Rosji Jej sercu przez papieża”.
Akcentem kończącym czerwcowy Salon Spotkań była agapa, podczas której p. Ewa Peryt oraz p. Jarosław Mańka odpowiadali na liczne pytania dotyczące podjętych tematów. Jak zawsze wieczór okazał się za krótki… Na kolejne spotkanie w Salonie Świętych zapraszamy 9 sierpnia w dniu liturgicznego wspomnienia św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy i patronki Instytutu Duchowości Carmelitanum.